ویتنام کشوری در جنوب شرقی اسیا که از شمال با چین و از شمال غربی با بالائوس از جنوب غربی با کامبوج همسایه است ودر جنوب ان دریای چین واقع گردیده است. ویتنام دارای اب و هوای موسمی استوایی میباشد و جمعیتی حدود 78 میلیون نفر و وسعتی بالغ بر 329560 متر مربع دارد. پایتخت این کشور هانوی است واحد پول این کشور دونگ میباشد.زبان ویتنامی زبان رسمی و اداری این کشور محسوب میشود دین رسمی این کشور 55% بودائی، 7% کاتولیک رومی و 5% کائودای میباشد. سوغات این کشور کفش ، ابریشم ، صنایع دستی ، حصیری و… است .اختلاف ساعت ایران با کشور ویتنام سه ساعت و نیم میباشد.

شهرهای مهم ویتنام شامل :

1- هانوی : هانوی مرکز هنر و پایتخت ویتنام است و جمعیتی بالغ بر 5.6 میلیون  نفر را داراست. این شهر دارای قدمت 1000 ساله میباشد و از حیث تجاری و اقتصادی در رده دوم بعد از هوشی مینه قرار دارد. دریای زیبای hoan kim (شمشیر شکسته) ، موزه و معابد متعدد از جمله موزه  chai minh و معبد nagoc son به عنوان مکانهای تفریحی در این شهر واقع گردیده است و نیز دیدار از مراکز خرید ، بازارهای خیا بانی و ماهی فروشان بر جاذبه های این شهر می افزاید. (بازار هانگ دا ، بازار دنگ ژوان و بازارهای محلی اخر هفته). بهترین مکان برای خرید سوغاتی که قیمت مناسبی نیز دارد بازارهای هانوی می باشد که شما با رفتن به این بازارها میتوانید پارچه های زیبا ، صنایع دستی و وسایل تزئینی خریداری نمایید.

2- هوشی مینه (سایگون): بزرگترین شهر ویتنام شهر هوشی مینه که مملو از دانشگاه ، کالج و هزاران دانشجوست که در کالج های این شهر تحصیل می کنند. یکی از دلایل توریستی بودن این شهر این است که جز اصلی ترین مراکز تاریخی ویتنام به حساب می اید زیرا در این شهر اثار تاریخی کهن وحتی اثاری از با قیمانده جنگ به چشم می خورد که باعث میشود خیلی از توریستها وگردشگران در ابتدا وارد هوشی مینه شوند. به نوعی این شهر وسیع ترین موزه جنگ ویتنام  می باشد . هوشی مینه ویتنام از فرودگاه حدود 4 کیلومتر فاصله دارد. مراکز دیدنی هوشی مینه (موزه شهر ، تونل cuchi ، پست مرکزی و رودخانه سایگون و هیجان انگیزترین مرکز دیدنی هوشی مینه تونل “کوچی” است که معروفترین تونل جنگی زمان جنگ امریکا و ویتنام است.

3- هالونگ بی: هالونگ بی یا خلیج اژدها در سمت شرق ویتنام قرار دارد و به صورت جزیره ای است که خود شامل بیش از 2000 جزیره کوچک و بزرگ است. جنس این جزیره از سنگ اهک است ، غارهای این جزیره به وسیله باد و موج ساخته شده است. غار کیم کوی ، غار دائوگو ، غار تین لانگ ، جزیره میمون و جزیره قورباغه و … جزو اماکن دیدنی هالونگ بی است. غار تین لانگ به دلیل جاذبه های خاص و شگفت انگیز خود به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی ثبت شده است. کافه 555 یکی از معروفترین کافی شاپ های هالونگ بی ویتنام است که قهوه های ویتنامی دلچسبی دارد. همچنین در بازارهای محلی میتواند گیاهان دارویی برای خود بخرید و حتما از این جوشانده ها استفاده کنید. اکثر ساکنان این منطقه میوه ها را به چیپس میوه می اورند ، همچنین انها چیپس ابزیان هم درست میکنند. از مهمترین جاذبه های توریستی هالونگ بی ویتنام تور یک یا چند روزه کشتی تفریحی وکروز است.

4- دانانگ: سومین شهر بزرگ ویتنام شهر دالانگ است و حدودا در قسمت مرکزی ویتنام در سواحل شرق ان قرار دارد.از اماکن دیدنی شهر دانانگ ویتنام میتوان معبد سائودای ، کلیسای جامع و موزههای این شهر را نام برد وساحل دریای چین و رشته کوه هایی که اطراف دانانگ وجود دارد به زیبایی این شهر می افزاید.

5- هوی ان

6- هوء

7- ساپا

8- نها ترنگ

9- مکونگ

10- روستای مای سان

11-دالات